קרדית האבק – כל מה שחשוב לדעת (ולא בטוח שרציתם לשמוע…)

December 21 2022doritr

למרות שבדרך כלל נהוג לדבר על “אלרגיה לאבק”, האלרגיה שבאה לידי ביטוי כשנמצאים ליד מקומות מאובקים היא בכלל אלרגיה ליצור מיקרוסקופי בשם “קרדית אבק הבית” (או בקיצור, קרדית האבק) וליתר דיוק להפרשות שהיא מייצרת.

קרדית אבק הבית נמצאת על גבי משטחי אבק וניזונה מתאי עור מתים שגם הם מתפזרים בחלל הבית. מסיבה זו הקרדית כל כך אוהבת דווקא את הסביבה הביתית וספציפית מקומות לחים.

מסיבה זו, למרות שקרדית האבק יכולה להימצא על כל משטח בבית, היא נמצאת בצפיפות הגדולה ביותר דווקא בחדרי השינה שלנו ובין המצעים שם אנחנו נמצאים שעות רבות.

האם קרדית האבק מסוכנת?

עבור רוב האנשים האלרגיה לקרדית אבק הבית היא אומנם ממש לא נעימה, אבל גם לא מסוכנת. היא עלולה להתבטא בין היתר בנזלת, דמעות בעיניים, שיעולים וגם גירודים בגוף (בעיקר באזור הפנים, אבל לא רק).

לעומת זאת, אצל מי שסובל מאסטמה, אלרגיה שמתבטאת בגירוי של מערכת הנשימה יכולה להיות ממש מסוכנת. לעיתים האלרגיה לקרדית האבק מתפתחת בעצמה לאסטמה וקשיי נשימה.

במקרים כאלו רצוי לפנות אל מומחה לאלרגיה על מנת שיבצע בדיקה יסודית. יש כמה שיטות רפואיות לצמצם את התסמינים של האלרגיה: החל מתכשירים שמדכאים את הפעילות של תאי החיסון שגורמים לאלרגיה (אנטי-היסטמינים) ועד לסוג של חיסון שבמהלכו מזריקים לגוף את חלבוני הקרדית במינון שאינו מסוכן.

בכל מקרה לא מדובר בטיפול המונע לחלוטין את האלרגיה ומשך ההשפעה שלו מוגבל למספר שנים בודדות.

כיצד מצמצמים מגע עם קרדית האבק?

הדרך הכי טובה לצמצם את תדירות ההתקפים היא לצמצם את החשיפה לקרדית. מכיוון שהמצעים בחדר השינה שלנו הם כר פורה לקרדית (תרתי משמע), חשוב לכבס אותם בטמפרטורה גבוהה ככל הניתן ואפשר גם לתלות אותם לייבוש בשמש מדי יום (אך אסור לעשות זאת למזרון!).

אם יש לכם קופסאות או ארגזי מצעים מתחת למיטה, רצוי להיפטר מהם ובמקום זאת לאחסן את המצעים בארונות בתוך שקיות אטומות.

כמו כן ישנם מצעים מיוחדים מכותנה או כיסויי מיטה שארוגים בצורה צפופה במיוחד ולכן מקשים על הקרדית להשתקע בהם.

כאשר אנחנו מדברים על הריהוט בבית, חשוב לשאוב מהם את האבק עם שואב אבק בעל פילטר HEPA ולטאטא משטחים אחרים אם קשה לשאוב אותם. מדפים גבוהים וכו’ או אפילו מכשירי חשמל שאפשר לפרק את החלקים החיצונים שלהם לפעמיים הכי טוב לנקות פשוט עם מטלית.

אל תשכחו לנקות גם את המסילות בחלונות ודלתות הזזה מכיוון שמהם מגיע רוב האבק אל תוך הבית. עדיף לא להשתמש בווילונות שגם הם צוברים אבק, ואם כבר עושים זאת, שיהיו מכותנה.

לבסוף, בובות וצעצועים מבד או עם מילוי רצוי להרחיק מחדרי השינה.

Share: